Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Astrowate
obrazek

Lepiężnik różowy

Petasites hybridus (L.) Gaertn., B. Mey. & Scherb.

Inne nazwy: lepiężnik pospolity, lepiężnik lekarski, podbiał łopianowy

         Lepiężnik różowy występuje prawie w całej Europie i płn. – zach. Azji, został też zawleczony do Ameryki Północnej.

Lepiężnik znany był już w starożytności. W średniowieczu używano go do leczenia epilepsji, dżumy i różnych chorób zwierząt domowych. Soku z korzenia używano do leczenia ran.

         Surowcem zielarskim jest liść oraz korzeń lepiężnika. Związki zawarte w obu surowcach działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg moczowych oraz przeciwbólowo. Lepiężnik działa też napotnie i moczopędnie. Wyciągi z liści i korzeni wchodzą w skład preparatów stosowanych w kamicy żółciowej i moczowej. Lepiężnik wpływa rozluźniająco na mięśnie, dlatego stosuje się go w takich dolegliwościach, jak kolki jelitowe, astma czy bolesna menstruacja. Łagodzi ponadto skurcze mięśni, uśmierza bóle. Można użyć lepiężnika w stanach gorączkowych.

Świeże liście stosuje się zewnętrznie w postaci okładów na skaleczenia i otarcia naskórka. Przetwory z lepiężnika bywają stosowane w nerwowych stanach spastycznych, bolesnych skurczach żołądkowo – jelitowych, bólach głowy. Poza tym surowce te są stosowane w dolegliwościach dróg oddechowych, przeziębieniach, chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz trzustki, także dla wzmocnienia nerwowego, dla poprawy snu oraz w stanach niepokoju.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca