
Bobrek trójlistkowy
Menyanthes trifoliata L.
Inne nazwy: bobrek, bobownik, bobek, bobowniczek, koniczyna błotna, koziołek, trójlistek, trojan, trzyliść, trójliść, krzyrzełki.
Czy wiesz, że... ziele bobrka było i nadal jest stosowane, jako zamiennik tytoniu papierosowego. |
Roślina wieloletnia należąca do bobrkowatych, występująca w całej Europie oraz umiarkowanych strefach Azji i Ameryki Północnej.
W Polsce rośnie na zbiorowiskach błotnych i torfowiskowych.
Jako roślina krajów północnych bobrek nie był znany starożytnym. Pierwsze wzmianki w literaturze zielarskiej pochodzą z XVII wieku i mówią o bobrku jako leku przeciw szkorbutowi.
W lecznictwie ludowym liść bobrka stosowano na gorączkę, migrenę i kaszel. Na Litwie bobrek był znanym środkiem przeciwmalarycznym.
Surowcem zielarskim jest liść bobrka trójlistkowego, zbierany w maju i czerwcu.
Liść bobrka zawiera: irydoidy gorzkie, flawonoidy, alkaloidy, garbniki, fenolokwasy, saponiny.
⇒ Liść bobrka, ze względu na wysoki poziom substancji gorzkich, stosowany jest jako środek pobudzający wydzielanie śliny, soków żołądkowych, żółci i poprawiający trawienie.
⇒ Przetwory z bobrka używane są w chorobach przewodu pokarmowego, stanach wyniszczenia organizmu, u rekonwalescentów, przy braku apetytu, w anemii, niestrawności, szkorbucie, reumatyzmie i ogólnym osłabieniu.
⇒ W homeopatii bobrek stosowany jest do leczenia bólów głowy i w nerwobólach.
⇒ Liść bobrka służy również do sporządzania likierów i nalewek.
UWAGA: Duże dawki przetworów z bobrka mogą wywoływać przekrwienie błon śluzowych żołądka, nudności i wymioty.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.