Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Bobowate
obrazek

Indygowiec farbiarski, indygowiec

Indigofera tinctoria L.

      Jest to odmiana indygowca uprawiana już w starożytnym Egipcie jako roślina, z której wyciągu produkowano barwnik do tkanin i farb. Zaniechano jej uprawy w Azji i Ameryce, gdyż zaczęto stosować barwniki syntetyczne. Obecnie uprawiany jest jeszcze w Indiach.

     Niski, rozłożysty krzew dorastający do ok. 1 m wysokości o szarozielonkawych, pierzastych listkach i różowo-amarantowych, motylkowych kwiatach, zebranych w wiechowate kwiatostany.  Kwiaty należą do rodzaju motylkowych. Pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie nawet do września! Kwiaty fioletowe lub o zabarwieniu różowym. Owoce zebrane w strąki osiągają dojrzałość w październiku.

    Kwitnie od czerwca do września.
Wymagania glebowe przeciętne. Stanowisko słoneczne, zaciszne i ciepłe. Na zimę należy roślinę dobrze okryć. Ciekawa nowość dla kolekcjonerów.

Lubi miejsca słoneczne i półcieniste, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne. Jest tolerancyjne co do ph i wilgotności podłoża. Krzew jest wrażliwy na niskie temperatury. Nadaje się do najcieplejszych terenów kraju.

    Posiada dekoracyjne kwiaty. Nadaje się do kompozycji ogrodowych, orientalnych. Można je sadzić pojedynczo na trawnikach.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca