Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Bobowate
obrazek

Kolcolist straszliwy

Oplopanax horridus Miq

        Gatunki północnoamerykańskie znalezione od Alaski po Yukon, Kolumbię Brytyjską, południowo-zachodnią Albertę i Ontario oraz w USA, w Idaho, zachodniej Montanie, Waszyngtonie i Oregonie; rzadko w Michigan. 
        Krzew liściasty, kolczasty, gruby, silny zapach, 1-3 (-5) m wysokości, z płytkich korzeni. Pnie wyprostowane, grube, z mocnymi kolcami, rzadko rozgałęzione.

 Liście naprzemiennie, u szczytu łodygi, szeroko liścia klonu, o szerokości 10-40 cm, pod żeńskimi żebrami, długimi kolczastymi ogonkami. Końcówka kwiatostanu, w wieżyczce o kształcie piramidy.  Kwiaty pięcioramienne, liczne, zielonkawobiałe. 

Owoce to jaskrawoczerwone pestki jagodopodobne.

Kultowe gatunki wilgotnych lasów północno-zachodnich, w pobliżu obszarów wodnych lub bagiennych, odpornych na cień. Rośnie na wysokości od poziomu morza do około 1600 m. 

Kwitnie od maja do lipca. 

Roślina ta miała wiele zastosowań dla rdzennych plemion. Jagody nie są jadalne. Młode łodygi można jeść; niektórzy ludzie mają alergię na kolce; aromatyczne korzenie były używane z tytoniem do palenia; Diabelska herbata klubowa miała różne zastosowania lecznicze. 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca