Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Bobowate
obrazek

Robinia akacjowa

Robinia pseudoacacia L.

Inne nazwy: akacja, grochodrzew biały, robinia biała, robinia pospolita, grochodrzew akacjowaty.

Czy wiesz, że... najstarsza w Polsce robinia rośnie w Krakowie. Ma 208 lat, 447 cm obwodu, 168 cm średnicy i 27 m wysokości


Robinia akacjowa, mylnie nazywana akacją, pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XVII w. sprowadził ją do Francji ogrodnik Henryka IV, Jan Robin. Bardzo szybko zyskała popularność w Europie, przede wszystkim jako ozdobne drzewo parkowe.

Robinia ma niewielkie wymagania i bardzo szybko rozprzestrzenia się poprzez odrosty korzeniowe kolonizując teren, co bywa utrapieniem ogrodników, leśników i rolników.

W lecznictwie ludowym kwiaty robinii od dawna stosowano w leczeniu chorób układu pokarmowego, którym towarzyszyła nadkwaśność żołądka. Były też znanym środkiem moczopędnym, pobudzającym apetyt i ułatwiającym trawienie.

 

Obecnie surowcem zielarskim są kwiaty robinii.

Kwiaty robinii zawierają: glikozydy, flawonoidy, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne, olejki eteryczne.


W medycynie ludowej, kwiatów robinii używa się jako środka moczopędnego. Stosuje się je najczęściej w formie naparu przy osłabionej czynności nerek, zmniejszonym wydalaniu moczu i obrzękach.

Zaleca się je również przy zaburzeniach przepływu żółci do dwunastnicy i przy bolesnych skurczach dróg żółciowych.

 Wyciągi z kwiatów robinii działają lekko uspokajająco.

Kwiaty robinii można dodawać do kąpieli ziołowych, które wyraźnie poprawiają samopoczucie, odprężają i relaksują.

Ze świeżych kwiatów można również sporządzić lecznicze przeciery, konfitury i syropy. Można dodawać je także do surówek, sałatek i wypieków, a nawet smażyć w cieście i podawać posypane z wierzchu cukrem.

Robinia akacjowa jest cenioną rośliną miododajną. Miód akacjowy cechuje się jasną barwą, przepięknym zapachem i delikatnym smakiem.

Dostarcza bardzo wytrzymałego, giętkiego i elastycznego drewna, trwałego także w stałym kontakcie z wodą. Odpornością, akacjowe drewno dorównuje nawet drewnu dębowemu.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca