Błyskoporek podkorowy - chaga
Inonotus obliquus
Czy wiesz, że... błyskoporek podkorowy w Polsce zaliczany jest do grzybów niejadalnych. W Rosji i Kanadzie dopuszczony jest do spożycia. |
Chaga jest gatunkiem grzyba z rodzaju szczeciniakowatych, występującym na całej półkuli północnej.
W Polsce spotykany rzadko, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, będąc gatunkiem potencjalnie zagrożonym wyginięciem i podlegającym częściowej ochronie gatunkowej
Pojawia się w lasach, na drzewach liściastych, w Polsce przeważnie na brzozie brodawkowatej. Chaga jest niezwykle twarda i swoim wyglądem bardziej przypomina część drzewa niż grzyb.
Bytuje na drzewie kilka lat, wnikając w jego strukturę poprzez ranę i najczęściej prowadząc do jego śmierci.
Wszechstronne właściwości lecznicze, grzyb zawdzięcza częściowo swojemu żywicielowi, od którego przejmuje skład chemiczny wraz z dobroczynnymi funkcjonalnościami.
Zawarte w nim substancje są zdecydowanie trwalsze od tych znajdujących się w ziołach.
Błyskoporek podkorowy zawiera: kwas pantotenowy (witamina B5), ryboflawinę, kwas nikotynowy, melaninę, potas, miedź, wapń, mangan, żelazo, cynk.
⇒ Według tradycyjnej literatury zielarskiej, posiada właściwości oczyszczające, osłaniające i wspomagające funkcjonowanie wątroby.
⇒ Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
⇒ W swoim składzie zawiera związki inotodiol i lanosterol, uznawane za posiadające potencjał w działaniu przeciwnowotworowym.
⇒ Błyskoporek, spożywany pod postacią odwarów, wzmacnia układ odpornościowy organizmu.
⇒ Wyciągi z chagi mogą obniżać ciśnienie krwi.
⇒ Działają przeciwutleniająco.
⇒ Zwiększają liczbę erytrocytów i limfocytów.
⇒ Błyskoporek reguluje poziom cukru we krwi.
⇒ Zmniejsza nadmierną potliwość.
⇒ Ma relaksujący wpływ na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych.
⇒ Wpływa korzystnie na przewód pokarmowy.
UWAGA: Zbyt częste spożywanie wyciągów z błyskoporka może zmniejszać wchłanianie cennych dla organizmu substancji odżywczych. Odwar z błyskoporka zawiera szczawiany, których zbyt wysokie stężenie jest szkodliwe dla człowieka.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.