Dymnica pospolita
Fumaria officinalis L.
Inne nazwy: dymnica lekarska albo rutka polna
Występuje w stanie dzikim w całej Europie z wyjątkiem dalekiej północy. W Polsce na całym obszarze. Roślina jednoroczna. Kwitnie od kwietnia do października, zapylana jest przez błonkówki. Spotkać ją można na polach, łąkach, miedzach, przydrożach, gdzie stanowi uciążliwy i trudny do wyplenienia chwast.
Ziele dymnicy pospolitej działa silnie rozkurczowo na mięśnie gładkie. Powoduje rozkurcz jelit, dróg żółciowych i moczowych oraz naczyń krwionośnych. Tak więc ziele dymnicy stosuje się niewydolności wątroby, w kamicy i kolce żółciowej, skurczach i stanach zapalnych powodujących dyskinezję, a także po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych. Również przy nadmiernym wydzielaniu żółci. Wyciągi z ziela dymnicy dają też korzystne wyniki w niektórych przypadkach migreny na tle niedomogi żółciowej lub niewydolności wątroby. Dymnica pospolita zwiększa apetyt ale posiada także silne działanie żółciopędne i moczopędne.
Ziele dymnicy ma nieprzyjemny zapach i ostry, słono – gorzki smak. Taki smak nadają mu zawarte w zielu liczne alkaloidy izochinolinowe