Lukrecja
Glycyrrhiza L.
Czy wiesz, że... główna substancja aktywna występująca w lukrecji, glicyryzyna, jest 50 razy słodsza niż sacharoza. |
Lukrecja gładka jest byliną z rodziny Bobowatych, naturalnie występującą w okolicach Morza Śródziemnego i w Azji. W wielu miejscach na świecie występuje jako roślina hodowlana.
Korzenie lukrecji o słodkim, nieco palącym smaku są jednym z najstarszych surowców leczniczych.
Grecy i Rzymianie używali korzeni lukrecji w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i astmy. W Europie korzenie lukrecji stosowano powszechnie jako środek wykrztuśny i poprawiający smak innych leków. W Azji, wyjątkowe prozdrowotne właściwoścli lukrecji znane były już w starożytności i wykorzystywane są nadal.
Lukrecja z powodzeniem wykorzystywana jest współcześnie w ziołolecznictwie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Surowcem leczniczym lukrecji jest korzeń oraz rozłogi i zagęszczony wyciąg wodny, nazywany sokiem lukrecjowym.
Lukrecja zawiera: saponiny triterpenowe, (m.in. glicyryzynę, substancję nadającą lukrecji jej charakterystyczny, słodki smak), kwasy triterpenowe, flawonoidy, hydroksykumaryny, fitosterole, węglowodany, aminokwasy, betainę, cholinę, olejek eteryczny, żywice i sole mineralne.
⇒ Korzeń lukrecji jest powszechnie wykorzystywany do łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Zawarta w lukrecji glicyryzyna działa przeciwzapalnie na błonę śluzową oraz przyspiesza regenerację podrażnień i uszkodzeń w obrębie przewodu pokarmowego, w tym wrzodów żołądka.
⇒ Właściwości przeciwwirusowe lukrecji wykorzystywane są wspomagająco w leczeniu żółtaczki.
⇒ Preparaty z lukrecji regulują metabolizm estrogenów.
⇒ Lukrecja zalecana jest w leczeniu zaburzeń układu oddechowego. Wspomaga odkrztuszanie, działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Stosowana jest w chorobach oskrzeli.
⇒ Posiada silne właściwości łagodzące, przeciwalergiczne i stymulujące układ immunologiczny.
UWAGA: Większe dawki przyjmowane przez dłuższy czas mogą wywoływać obrzęki i zatrzymanie wody w organizmie. Przeciwwskazaniem do stosowania są stany chorobowe związane z zastojem żółci, hipertonia, hipokaliemia, niewydolność nerek. Preparatów z lukrecji nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.