Owies zwyczajny
Avena sativa L.
Roślina jednoroczna osiągająca do 110 cm wysokości, o pustym źdźble łodygi. Kłos z rozpierzchłą lub chorągiewkowatą wiechą o długości 10-30 cm. Ziarna oplewione.
Ziarno owsa używane jest na paszę i do wyrobu bezglutenowej mąki (mąka owsiana), kasz (kasza owsiana) oraz płatków (płatki owsiane, kakao owsiane, otręby).
To doskonałe źródło białka roślinnego głównie pod postacią glutenu. Oprócz witamin z grupy B, które poprawiają one stan skóry, włosów i paznokci, znajdziemy tu także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz minerały, takie jak magnez, wapń, żelazo i inne.
Roślina może pomóc w obniżaniu poziomu cholesterolu, zwiększając siłę i wytrzymałość (sugerowano, aby spożywali ją ludzie po przebytych ciężkich chorobach). Nasiona owsa posiadają właściwości antyseptyczne, kardiologiczne, moczopędne, zmiękczające skórę, uspokajające nerwy i jako stymulator. Może pomóc w walce z takimi problemami, jak otyłość, żylaki, podrażnienia związane z przewodem pokarmowym, leczenie ziołowe w przypadku hemoroidów. Okazało się, że nie należy go stosować w niestrawności, gdy towarzyszy jej nadkwaśność żołądka.