Skrzyp polny
Equisetum arvense L.
Czy wiesz, że... skrzyp jest uznawany za jedną z najstarszych roślin na świecie, żyjącą już ok. 320 mln lat temu. |
Skrzyp polny jest wieloletnią rośliną zarodnikową z rodziny Skrzypowatych. Występuje powszechnie w strefach umiarkowanych i podzwrotnikowych.
Łodygi skrzypu w kształcie przypominają małe choinki. Są kruche, szorstkie, puste w środku. W związku z wysoką zawartością krzemionki, zgniatane w dłoni wydają charakterystyczne skrzypienie (stąd też nazwa rośliny).
W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego kraju. Spotkać go można na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach, przydrożach, skarpach, nasypach kolejowych. W Polsce występuje 50 gatunków skrzypu, z czego skrzyp polny jest najczęściej spotykaną odmianą.
Traktowany jako uciążliwy chwast, tymczasem jest to roślina, która dzięki swoim cennym właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie w medycynie. Zawiera największą ilość łatwo rozpuszczalnej i przyswajalnej krzemionki (związki krzemu stanowią nawet do 66% zawartości).
Surowcem zielarskim jest ziele skrzypu polnego (pędy letnie-płonne).
Ziele skrzypu polnego zawiera: flawonoidy, kwasy fenolowe, saponiny, garbniki, fitosterole, związki żywicowe, substancje mineralne, w tym 66% kwasu krzemowego, oraz sole potasu, wapnia, fosforu, mangan, żelazo i kobalt, a także karotenoidy i witaminę C.
⇒ Skrzyp polny działa delikatnie moczopędnie, dzięki obecności flawonoidów i fenolokwasów. Zwiększa wydzielanie wody bez naruszania równowagi elektrolitowej.
⇒ Dzięki zawartości dobrze przyswajalnej krzemionki wpływa korzystnie na przemianę materii.
⇒ Według tradycyjnej literatury zielarskiej działa przeciwkrwotocznie, uszczelnia naczynia krwionośne i działa krwiotwórczo.
⇒ Wykazuje działanie wspomagające w terapiach przeciwreumatycznych.
⇒ W zastosowaniu zewnętrznym przyspiesza gojenie się ran, a także uelastycznia i wygładza skórę, co znajduje zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywany jest również do płukania jamy ustnej.
⇒ Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.