Szczeć pospolita
Dipsacus fullonum
W Polsce pospolita na niżu i pogórzu, rośnie w lasach, zaroślach, na przydrożach oraz w rowach nad brzegami ścieków i rzek. Roślina mrozoodporna, inwazyjna lubiąca miejsca bardzo słoneczne, przeciętnie ciepłe.
Dwuletnia roślina zielna. Liście w rozecie są duże krótkoogonkowe, podłużnie jajowate. Liście te obumierają w drugim roku prze okresem kwitnienia, a zamiast nich pojawia się łodyga pojedyncza i sztywna. Kwiaty w koszyczkach są bardzo drobne różowe lub purpurowe i każdy z nich otoczony jest krótką przysadką. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia w drugim roku życia.
Zioło działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i co jest bardzo istotne ochronnie na wątrobę, co jest zasługą kwasów fenolowych i kwasu ursolowego. Szczeć jest wykorzystywana również w leczeniu takich chorób jak dna moczowa, artretyzm, reumatyzm, borelioza, choroby płuc oraz choroby wrzodowej żołądka. Leczy też stany zapalne skóry, wypryski i zmiany skórne. Wzmacnia ścięgna i kości, działa na dolegliwości związane z bólami krzyża, kończyn, kolan oraz przeciwbólowo przy bolących opuchliznach.