Trawa cytrynowa
Cymbopogon citratus
Inne nazwy: palczatka, cytronella.
Czy wiesz, że... najwięcej prozdrowotnych substancji zawiera olejek z trawy cytrynowej - olejek lemongrasowy. |
Trawa cytrynowa należy do rodziny wiechlinowatych i wyglądem przypomina inne trawy tego gatunku, tworząc dekoracyjne kępy długich liści.
Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie rośnie zarówno dziko, jak i w uprawach. Uprawiana jest powszechnie w rejonie klimatu tropikalnego i subtropikalnego.
Surowcem zielarskim trawy cytrynowej są bulwy i podstawy liści oraz olejek eteryczny, odpowiadający za lecznicze właściwości rośliny.
Olejek lemongrasowy zawiera: cytronellal, geraniol, cytronellol, limonen, geranial, neral.
⇒ Trawa cytrynowa, dzięki zawartości olejku lemongrasowego, działa delikatnie wyciszająco i wspomagająco koncentrację. Zarówno olejek, jak i wyciągi wodne z trawy cytrynowej są doskonałym dodatkiem do relaksujących kąpieli.
⇒ Olejek lemongrasowy stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry i owrzodzeń.
⇒ Zapach olejku bywa skuteczny w walce z insektami.
⇒ Wyciągi z trawy cytrynowej ograniczają pocenie i działają pozytywnie na skórę, łagodząc zmiany wywołane opryszczką oraz stany zapalne.
⇒ Trawa cytrynowa dodawana do posiłków lub też pita pod postacią ziołowego naparu przyśpiesza przemianę materii.
⇒ Powszechnie stosuje się ją w kuchni, ponieważ pasuje niemalże do każdego rodzaju potraw, zarówno wytrawnych, jak i słodkich oraz wszelkich deserów. Jest również doskonałym dodatkiem do herbat, lemoniad i alkoholi.
⇒ Olejek lemongrasowy wykorzystywany jest jako dodatek zapachowy do perfum, kosmetyków i odświeżaczy powietrza.
⇒ Trawa cytrynowa wykorzystywana jest w ogrodach, jako trawa ozdobna. Nie toleruje jednak temperatury niższej niż 10 stopni, dlatego wynaga chowania do pomieszczenia na sezon jesienno-zimowy.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.