Wiesiołek dwuletni
Oenothera biennis L.
Inne nazwy: nocna świeca, dawniej wierzbówka lub winoziele
Pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie występuje około 70 gatunków, w Polsce około 30 przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni. Jego podstawowym miejscem bytowania w Polsce są niziny, dlatego najczęściej można go spotkać na lekkich piaszczystych glebach przy drogach i na wzgórzach oraz na obrzeżach suchych, sosnowych lasów.
W skład wiesiołka wchodzą m.in. kwas linolowy, który zaliczany jest do grupy kwasów omega-6, które regulują czynności fizjologiczne w organizmie i uczestniczą w przemianach biochemicznych oraz gamma-linolenowy (GLA), który obniża poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie, korzystnie wpływa na gospodarkę trójglicerydów, a także redukuje stany zapalne i łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Wiesiołek dwuletni obniża poziom cholesterolu, bardzo dobrze wpływa na skórę - likwiduje wypryski (szczególnie u dzieci), łagodzi egzemę, łuszczycę, a także ma korzystne działanie przy wypadaniu włosów i łamliwości paznokci.
Poprawia odporność na choroby wirusowe oraz bardzo dobrze wpływa na oczy. Zmniejsza dolegliwości reumatoidalne, łagodzi drętwienie i osłabienie ruchowe mięśni w stwardnieniu rozsianym.