Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Jaskrowate
obrazek

Sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgaris Mill.

Inne nazwy: czarne ziele, czarcie ziele

                                                  Roślina trująca!

        Roślina wieloletnia występująca w całej Europie. W Polsce objęta całkowitą ochroną rośnie na stanowiskach rozproszonych w widnych lasach iglastych i na suchych wzgórzach. Wymaga gleby przepuszczalnej, zasobnej w próchnicę i stanowiska słonecznego.

Jako lecznicza roślina znana była znana już starożytnym Grekom i Celtom. Surowcem leczniczym jest roślina w okresie kwitnienia.

        Wewnętrznie zalecana w zespole napięcia przedmiesiączkowego, stanach zapalnych organów rozrodczych, napięciowych bólach głowy, nerwobólach, bezsenności, bakteryjnych infekcjach skóry, męczącym kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Nadmiar może wywołać biegunkę i wymioty. Stosowana jest wyłącznie przez lekarzy specjalistów, nie podaje się pacjentom z przeziębieniem.

        W lecznictwie ludowym i homeopatii stosowane jest ziele sasanki wykazujące (szczególnie w stanie świeżym) silne działanie miejscowo drażniące. W zetknięciu z sokiem świeżych roślin może wystąpić odczyn alergii kontaktowej.

        Nalewka z ziela stosowana jest jako środek rumieniący w nerwobólach i bólach reumatycznych; niekiedy również jako lek wykrztuśny (saponiny).

Sasanka jest piękną rośliną ozdobną sadzoną w suchych, słonecznych miejscach ogródka np. na skalniakach. Kwitnie w kwietniu i maju.

        Kwiaty sasanki nie mają nektarników, ale dostarczają pszczołom cennego pyłku. Wydajność pyłkową określono na 50kg z 1ha.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca