Tojad lisi podgatunek septentrionale
Aconitum lycoctonum subsp. septentrionale
Występuje w Azji i w Europie. W Europie występuje w jej części środkowej, południowej i zachodniej, w centrum zasięgu w Alpach do około 2400 m n.p.m. W Polsce występuje wyłącznie podgatunek A. lycoctonum subsp. lycoctonum i tylko w Kotlinie Żywieckiej.
Duża roślina o wysokości 40-150 cm i włóknistych korzeniach bez bulw.
Rozmnaża się wyłącznie przez nasiona. W Polsce kwitnie od czerwca do sierpnia, kwiaty zapylane są przez trzmiele. W Polsce występuje przede wszystkim w zbiorowiskach leśnych i zaroślowych, rozwijających się na stromych, niestabilnych zboczach.
Jest rośliną bardzo silnie trującą, jedną z najbardziej trujących rosnących u nas. Trująca jest cała roślina, a szczególnie nasiona i korzenie. Roślina zawiera akonitynę, która w niewielkich dawkach działa pobudzająco, przy większych powoduje paraliż nerwów ruchowych i czuciowych. Przy doustnym spożyciu już 2-5 g tojadu lisiego może spowodować zatrzymanie akcji serca i paraliż oddechowy, w rezultacie śmierć. Może się wchłaniać także przez skórę.
Roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Są one narażone z uwagi na możliwość bezpośredniego zniszczenia wskutek działań człowieka.