Bukwica zwyczajna
Stachys officinalis (L) Trevisan
Inne nazwy: bukwica lekarska, bukwica czerwona, betonijka, betonika, czyściec lekarski.
Czy wiesz, że... przed sprowadzeniem do Anglii klasycznej herbaty, ziele bukwicy służyło do przygotowywania codziennego, gorącego napoju. |
Bukwica zwyczajna jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny jasnotowatych, występującą w Europie i północnej Azji.
W Polsce rośnie na łąkach, w zaroślach i polanach śródleśnych.
Roślina ta znana była już w starożytności, jako roślina lecznicza i magiczna. Cesarz rzymski August twierdził, że leczy ona, co najmniej, 47 różnych chorób.
W starożytnym Egipcie uważano, że ma moc odpędzania złych duchów oraz chroni przed wizjami i złymi snami. Wierzono, że roślina ta jest strażnikiem ludzkich dusz.
Owoce bukwicy znaleziono podczas prac wykopaliskowych w Biskupinie i Gnieźnie.
Tradycyjnie, ziele stosowane było w problemach układu pokarmowego, do przemywania ran, w astmie i dolegliwościach płucnych, wspomagająco w leczeniu reumatyzmu, artretyzmie i gośćcu stawowym oraz bólach i zawrotach głowy, bezsenności i osłabieniu na tle nerwowym.
Surowcem zielarskim jest ziele bukwicy zwyczajnej.
Ziele bukwicy zawiera: garbniki, gorycze, fenolokwasy, irydoidy i ich pochodne, związki aminowe, cholinę, olejek lotny, sole mineralne.
⇒ W lecznictwie bukwica stosowana jest głównie jako lek przeciwbiegunkowy i ściągający. Wyciągi wodne z ziela podaje się w nieżytach żołądka, jelit oraz lekkich zatruciach pokarmowych i biegunkach, także u dzieci.
⇒ Zewnętrznie, napary i odwary z ziela bukwicy wykorzystuje się do okładów na rany, w zakażeniach skóry bakteriami ropotwórczymi i zarodnikami grzybów. Ponadto na czyraki, wrzody, trudno gojące się rany, a także na owrzodzenia żylakowe nóg.
⇒ Moczenie stóp w naparach z bukwicy eliminuje nadmierną ich potliwość.
⇒ W piśmiennictwie brytyjskim wskazuje się na wykorzystywanie bukwicy także w przypadku bulów głowy oraz napięciu na tle nerwowym.
⇒ Liście bukwicy wykorzystuje się do sporządzania smacznych herbatek.
⇒ Bukwica może być sadzona jako roślina ozdobna i miododajna.
UWAGA: Stosowana w nadmiarze może doprowadzić do wystąpienia zatwardzeń oraz podrażnienia przewodu pokarmowego.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.