Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Jasnotowate
obrazek

Bukwica zwyczajna

Stachys officinalis (L) Trevisan

Inne nazwy: bukwica lekarska, bukwica czerwona, betonijka, betonika, czyściec lekarski.

 

Czy wiesz, że... przed sprowadzeniem do Anglii klasycznej herbaty, ziele bukwicy służyło do przygotowywania codziennego, gorącego napoju.

 

Bukwica zwyczajna jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny jasnotowatych, występującą w Europie i północnej Azji.

W Polsce rośnie na łąkach, w zaroślach i polanach śródleśnych.

Roślina ta znana była już w starożytności, jako roślina lecznicza i magiczna. Cesarz rzymski August twierdził, że leczy ona, co najmniej, 47 różnych chorób.

W starożytnym Egipcie uważano, że ma moc odpędzania złych duchów oraz chroni przed wizjami i złymi snami. Wierzono, że roślina ta jest strażnikiem ludzkich dusz.

Owoce bukwicy znaleziono podczas prac wykopaliskowych w Biskupinie i Gnieźnie. 

Tradycyjnie, ziele stosowane było w problemach układu pokarmowego, do przemywania ran, w astmie i dolegliwościach płucnych, wspomagająco w leczeniu reumatyzmu, artretyzmie i gośćcu stawowym oraz bólach i zawrotach głowy, bezsenności i osłabieniu na tle nerwowym.

 

Surowcem zielarskim jest ziele bukwicy zwyczajnej.

Ziele bukwicy zawiera: garbniki, gorycze, fenolokwasy, irydoidy i ich pochodne, związki aminowe, cholinę, olejek lotny, sole mineralne. 

 

 W lecznictwie bukwica stosowana jest głównie jako lek przeciwbiegunkowy i ściągający. Wyciągi wodne z ziela podaje się w nieżytach żołądka, jelit oraz lekkich zatruciach pokarmowych i biegunkach, także u dzieci. 

 Zewnętrznie, napary i odwary z ziela bukwicy wykorzystuje się do okładów na rany, w zakażeniach skóry bakteriami ropotwórczymi i zarodnikami grzybów. Ponadto na czyraki, wrzody, trudno gojące się rany, a także na owrzodzenia żylakowe nóg.

 Moczenie stóp w naparach z bukwicy eliminuje nadmierną ich potliwość.

W piśmiennictwie brytyjskim wskazuje się na wykorzystywanie bukwicy także w przypadku bulów głowy oraz napięciu na tle nerwowym.

Liście bukwicy wykorzystuje się do sporządzania smacznych herbatek.

Bukwica może być sadzona jako roślina ozdobna i miododajna.

 

UWAGA: Stosowana w nadmiarze może doprowadzić do wystąpienia zatwardzeń oraz podrażnienia przewodu pokarmowego.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca