Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Ogórecznikowate
obrazek

Farbownik lekarski

Anchusa officinalis L.

Inne nazwy: wołowe ziele,  wołowy język, czerwieniec

        W lecznictwie ludowym ziela farbownika używano jako środka przyspieszającego gojenie ran, w owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy.  Napar o działaniu wykrztuśnym, służył do leczenia kaszlu i schorzeń oskrzeli. Obecnie ze względu na znaczną zawartość alkaloidów pirolizydynowych roślina ta stosowana jest rzadziej, z obawy przed przedawkowaniem. Z kory korzenia otrzymywano barwnik ciemnopurpurowy, a z kwiatów zielony służący do barwienia tkanin, stąd nazwa farbownik.

We współczesnej medycynie ludowej herbatka sporządzona z farbownika lekarskiego jest wciąż uwzględniana w leczeniu melancholii, w łagodzeniu kaszlu, jak również w celu wywołania potów i obniżeniu gorączki. Farbownik stosuje się także do zmiękczania i wygładzania skóry ciała, jak również jako środek moczopędny, ściągający i „czyszczący krew”.

      Dla ogrodników farbownik lekarski jest bardzo cenioną rośliną, ponieważ jego ładne, fioletowo - niebieskie kwiaty nadają się na kwiat cięty, jak również przyciągają pszczoły. Wydajność miodową farbownika określa się na 170 kg/ha, dlatego roślina zasługuje na rozpowszechnienie na nieużytkach.

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca