Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Przęślowate
obrazek

Przęśl gruczołowata

Ephedra altissima Desf.

Gatunek efedryny, który pochodzi z zachodniej Sahary a także na Wyspy Kanaryjskie . 

Ephedra altissima to wiecznie zielony krzew.  Kwiaty są dwupienne (pojedyncze kwiaty są męskie lub żeńskie, ale tylko jedna płeć znajduje się w jednej roślinie, więc obie rośliny męskie i żeńskie muszą być uprawiane, jeśli wymagane jest nasienie). Roślina nie jest samo-płodna. 

Nadaje się do: lekkich (piaszczystych) i średnich (gliniastych) gleb i preferuje dobrze przepuszczalną glebę. Odpowiednie gleby: kwaśne, obojętne i zasadowe (alkaliczne). Nie może rosnąć w cieniu. Preferuje suchą lub wilgotną glebę i toleruje suszę.

Gatunek uprawiany jest jako roślina ozdobna .

Pędy większości członków tego rodzaju zawierają alkaloidową efedrynę i są cenne w leczeniu astmy i wielu innych dolegliwości układu oddechowego. Cała roślina może być używana w znacznie niższych stężeniach niż izolowane składniki - w przeciwieństwie do używania odizolowanej efedryny, użycie całej rośliny rzadko powoduje skutki uboczne. Efedryna nie leczy astmy, ale w wielu przypadkach jest bardzo skuteczna w leczeniu objawów i w ten sposób ułatwia życie chorego. Łodygi mogą być używane świeże lub suszone i zwykle są wytwarzane na herbatę, chociaż mogą być również spożywane na surowo. Młode łodygi są najlepsze, jedząc je na surowo, chociaż starsze łodygi mogą być użyte, jeśli zrobi się herbatę. Łodygi można zbierać o każdej porze roku i suszyć w celu późniejszego użycia.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca