Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Psiankowate
obrazek

Lulecznica kraińska

Scopolia carniolica Jacq.

                                                Roślina trująca!!!

            Bylina pochodząca z Europy. W Polsce jest gatunkiem rzadkim. Występuje w środkowej, południowo-wschodniej i wschodniej Europie oraz w Gruzji i na Zakaukaziu.

            Surowcem zielarskim jest korzeń. Działa przeciwwymiotne, przeciwpotne i rozszerzające źrenicę oka. Dawniej korzeń był stosowany w medycynie ludowej, obecnie w lecznictwie nie jest używany, jedynie pochodzące z niej wyciągi są składnikiem niektórych leków. Bezwzględnie nie należy samemu używać tej rośliny w celach leczniczych.

            Cała roślina jest trująca, najsilniej korzenie. Zawiera alkaloidy tropanowe, głównie skopolaminę i atropinę. Już po 15 min. od spożycia pojawiają się objawy zatrucia: zaczerwienienie twarzy, przyspieszenie pulsu serca, uczucie suchości w gardle, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, przy większych dawkach napady szału i śmierć wskutek paraliżu układu oddechowego. Trucizna zawarta w roślinie może wniknąć do organizmu również przez skórę.

            Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Według kategoryzacji Światowej Unii Ochrony Przyrody z 1994 roku lulecznica kraińska zaliczona została do kategorii LR (niskiego ryzyka).

           

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca