Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Różowate
obrazek

Malina

Rubus idaeus L.

Czy wiesz, że... według mitologii greckiej, owoce malin były kiedyś białe. Do momentu, gdy nimfa Ida, opiekunka małego Zeusa, chcąc zerwać mu owoc ukłuła się kolcem w palec, a kropelka krwi zabarwiła maliny.

 

W Polsce już w XVI wieku stosowano syrop malinowy, jako środek odżywczy i ogólnie wzmacniający. Kwiaty malin roztarte z miodem zalecano do przemywań „na oczy napuchłe i zropiałe”, a mieszaniną soku z liści i miodu leczono astmę. Odwaru z malinowych liści używano do kompresów i okładów przy różnych dolegliwościach skórnych.

 

Surowcem leczniczym są liście, pędy i owoce maliny.

Owoc maliny zawiera: kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo).

Liść maliny i pędy maliny zawierają: garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne (m.in. żelaza, miedzi, wapnia).

Ze świeżych malin produkuje się syrop o  delikatnym działaniu rozgrzewającym i napotnym.

Również pędy i liście malin wykazują działanie rozgrzewające i napotne (nieco silniej niż owoce) i są powszechnie wykorzystywane w chorobach przeziębieniowych.

Wyciągi z liści maliny wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.

Wyciągi z liści wykorzystuje się w problemach trawiennych.

Sok z malin jest wykorzystywany do poprawiania smaku leków dla dzieci, np. syropów zalecanych w przeziębieniach.

Suszone owoce są składnikiem mieszanek napotnych i przeciwgorączkowych oraz smacznych i zdrowych herbatek owocowych.

Herbatki ziołowe z liści malin polecane są podczas nieregularnych, bolesnych miesiączek oraz w okresie menopauzy.

Liście wchodzą w skład ziołowych mieszanek moczopędnych i żółciopędnych.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

  

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca