Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Różowate
obrazek

Poziomka pospolita

Fragaria vesca L.

Czy wiesz, że... dzięki skrzyżowaniu dwóch odmian poziomek, chilijskiej oraz wirginijskiej, otrzymaliśmy kilkukrotnie większą odmianę owocu - truskawkę.


Poziomka należy do rodziny Różowatych. Rośnie dziko w całej Europie oraz w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolita na całym obszarze, na polanach oraz w lasach. Jako roślina uprawna występuje w wielu odmianach, głównie w uprawach amatorskich.

Jej pospolitszym krewnym jest truskawka, lecz w krajach wyżej rozwiniętych poziomka o delikatniejszych, mniejszych i smaczniejszych owocach zyskuje coraz większe znaczenie. Owoce poziomki osiągają najlepszy smak dopiero w pełni dojrzałości.

Ze względu na aromat, nieprzetworzone poziomki są znacznie lepsze w natychmiastowym spożyciu niż hodowlane odmiany poziomek i truskawek.  Dziś już znacznie rzadziej zbierane ze środowiska naturalnego z powodu mniejszej wydajności od odmian hodowlanych.

 

Surowcem leczniczym są młode liście poziomki (Folium Fragariae), jednak jedynie te występujące dziko. Uprawiane w ogródkach odmiany są pozbawione istotnych, prozdrowotnych substancji.

Liście poziomki zawierają: garbniki, elagotaninę, flawonoidy, leukoantocyjany, kwasy organiczne, śladowe ilości olejku eterycznego, witaminę C (w 100 g poziomek znajduje się 60 mg tej witaminy), A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: wapnia, fosforu, kobaltu, żelaza oraz inne substancje.

 

Liście dzikich poziomek mają działanie delikatnie ściągające.

Napar z liści poziomki może być stosowany w schorzeniach żołądkowych, powiązanych z biegunką o nieznacznym nasileniu.

 Poziomki  wykazują działanie ogólnie wzmacniające organizm.

 Liście poziomki działają delikatnie moczopędne. Tradycyjnie stosuje się je przy niektórych schorzeniach układu moczowego, w tym nerek. 

 Zarówno owoce, jak i liście, są częstym dodatkiem do ziołowych i ziołowo-owocowych herbatek smakowych.

 Owoce stosuje się także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca