Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Ślazowate
obrazek

Prawoślaz lekarski

Althaea officinalis L.

Czy wiesz, że... z korzenia prawoślazu powstaje powszechnie wykorzystywany podczas przeziębień syrop prawoślazowy.

 

Prawoślaz lekarski należy do rodziny Ślazowatych. Występuje w Europie i Azji Zachodniej.

Właściwości lecznicze prawoślazu znano już w starożytności, a słynny grecki uczony Pliniusz pisał, że „… kto połknie dziennie łyk jego soku będzie odporny na wszystkie choroby”.

Odwary  korzeni prawoślazu lub napary z jego kwiatów służyły niegdyś do przemywania oczu w zapaleniu spojówek, do płukania gardła lub lewatyw przy biegunkach.

Na Cejlonie prawoślaz głównie jest wykorzystywany, jako roślina warzywna. Jego liście spożywa się w formie sałatek i dodatku do dań.

 

Surowcem leczniczym są korzenie prawoślazu oraz jego liście zebrane przed kwitnieniem.

Korzeń prawoślazu zawiera: śluz (kwas galakturonowy, galaktozę, glukozę, arabinozę, rumozę), pektyny, sacharozę, skrobię, asparaginę, betainę.

Liście prawoślazu zawierają: śluz, flawonoidy, fenolokwasy, kumaryny, związki mineralne.

 

Śluzy zawarte w roślinie osłaniają błony śluzowe układu oddechowego i powodują zmiękczenie wydzieliny przylegającej do błon śluzowych gardła i krtani, przez co ułatwiają jej odkrztuszanie. Maceraty z korzenia i liści stosuje się przy dolegliwościach gardła, krtani i jamy ustnej oraz przy uszkodzeniach błon śluzowych gorącymi płynami i substancjami żrącymi. Leczą nieżyty górnych dróg oddechowych, suchy kaszel, chrypkę, a jako środki pomocnicze także anginę i nieżyty oskrzeli.

 W infekcjach i podrażnieniach błon śluzowych prawoślaz zmniejsza podrażnienie i łagodzi ból. Działa także przeciwzapalnie.

Sproszkowane korzenie są składnikiem środków przeczyszczających. Przy uporczywych zaparciach zaleca się przyjmowanie sproszkowanego korzenia prawoślazu zmieszanego z ciepłą wodą. Przy zaparciach u dzieci bardzo skutecznie działają lewatywy zawierające macerat z prawoślazu.

 Śluzy osłaniają także błony śluzowe układu pokarmowego, łagodząc podrażnienia i ułatwiając wypróżnianie.

Preparaty z prawoślazu wykorzystywane są w pediatrii, nawet u niemowląt, jako środki przeciwkaszlowe, osłaniające, wspomagające przy przeziębieniach, stanach zapalnych układu oddechowego i pokarmowego, także zaparciach. 

 W kosmetyce odwary i maceraty z prawoślazu służą do mycia delikatnej skóry oraz do sporządzania maseczek dla skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. 

 Dodanie preparatów z prawoślazu do kąpieli zmiękcza naskórek, nawilża, łagodzi podrażnienia, objawy egzemy, uczuleń i łagodzi oparzenia słoneczne.

 

UWAGA: Długotrwałe stosowanie preparatów z prawoślazu może powodować niedobory witamin, soli mineralnych i innych związków, na skutek zmniejszonego przez śluz ich wchłaniania w przewodzie pokarmowym. 

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca