Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Ślazowate
obrazek

Ślaz dziki

Malva silvestris L.

Inne nazwy: malwa dzika, ślazik, ślazówka.

Czy wiesz, że...  ślady użytkowania tego gatunku spotykane były już w neolicie (znaleziska w Łużycach). 


Ślaz dziki należy do rodziny ślazowatych. Jest rośliną jedno-, dwu- lub wieloletnią, pochodzącą z Europy. Występuje naturalnie w całej Europie, Azji Mniejszej, na Syberii, Kaukazie, w Indiach i północnej Afryce.

W Polsce pospolicie rośnie na średnich i lżejszych glebach. Jest również uprawiany, nie znosi jednak gleb ciężkich. Zakwita pod koniec czerwca i kwitnie przez 5 – 6 tygodni.

Jako roślina lecznicza, ślaz stosowany był już w starożytności. Święta Hildegarda zalecała ślaz na obrzęki płucne, krwawienia i zatrucia.

Łodygi wykorzystywano niegdyś do poprawy czynności pęcherza moczowego, liście zaś do gojenia ran po użądleniach owadów, a także do kąpieli nasiadowych w chorobach macicy. Ślazowi przypisywano także właściwości pobudzające laktację.


Surowcem zielarskim są kwiat oraz liść dzikiego ślazu.

Kwiat i liść dzikiego ślazu zawierają m.in.: śluz, węglowodany, garbniki, glikozydy antocyjanowe, flawonoidy w liściach.


Surowce te w postaci naparów i maceratów stosowane są jako leki łagodzące stany zapalne, osłaniające i zmiękczające.

Wyciągi z kwiatów stosowane są w podrażnieniu śluzówek w obrębie układu oddechowego i pokarmowego.

Ślaz stosowany jest w chorobach górnych dróg oddechowych - chrypce, bólu i podrażnieniach gardła oraz w katarze. Liście i kwiaty wchodzą w skład mieszanek ziołowych o działaniu wykrztuśnym i przeciwzapalnym.

 Wykorzystuje się go w chorobach układu pokarmowego, nieżycie żołądka, owrzodzeniach, podrażnieniach śluzówki żołądka. 

 Jako bardzo delikatny surowiec, powszechnie wykorzystywany jest w pediatrii.

 Ślaz jest składnikiem kosmetyków nawilżających do twarzy oraz ziołowych mieszanek kąpieloweych.

Tradycyjne doniesienia mówiące o zastosowaniu ślazu w łuszczycy i nowotworach przewodu pokarmowego nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych.

Wydajność miodową ślazu dzikiego określa się na 120 – 160 kg z 1 ha. Pszczoły nie zbierają pyłku ze ślazu podobnie jak z innych ślazowatych, ze względu na zbyt duże wymiary ziaren pyłkowych.

Antocyjany kwiatów znajdują zastosowanie jako czerwonofioletowe barwniki do żywności.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca