Kokoryczka wielokwiatowa
Polygonatum multiflorum (L.) All.
Roślina trująca!!!
Występuje na terenie prawie całej Europy, a także w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce roślina dość rozpowszechniona, spotykana na całym niżu i w niższych położeniach górskich.
Surowcem zielarskim jest kłącze. Jego zastosowanie bywa bardzo wszechstronne: niewydolność krążenia (nadciśnienie, uderzenia krwi do głowy, miażdżyca), nerwica żołądka, jelit i serca, cukrzyca, skąpomocz, obrzęki zastoinowe, skurcze jelit i żołądka, kamica moczowa i żółciowa. Kłącze o charakterystycznych bliznach (po wcześniejszych pędach) wykazuje działanie moczopędne, obniżające poziom cukru i cholesterolu we krwi, zapobiega obrzękom zastoinowym w nogach. Stosowane jest także jako środek przeciwreumatyczny i nasercowy. Niektórzy zalecają napar lub odwar z łyżki kłącza na szklankę wody.
Mimo iż roślina jest uważana za trującą jadano jej młode pędy jak szparagi. W Europie zachodniej po dłuższym macerowaniu jedzono kłącza i korzenie.
UWAGA – rośliny nie powinno stosować się na własną rękę!!!
Glikozydy nasercowe, wpływające na mięsień sercowy i ośrodki pobudzenia, mogą być jednocześnie przyczyną ostrego zatrucia. Pierwsze objawy to nudności, niewydolność żołądka i jelit, wymioty, biegunka. Później może dojść do halucynacji i zaburzeń rytmu serca.