Liść laurowy
Laurus nobilis
Inne nazwy: liść bobkowaty, bakałarz, bobkowe ziele
Wiecznie zielony krzew lub drzewo. Może osiągać wysokość ponad 10 m i wiek powyżej 100 lat. Uprawiana często jako roślina ozdobna lub na żywopłoty. W Polsce należy traktować wawrzyn jako roślinę doniczkową.
Wywar i napar z liści laurowych jest stosowany jako środek na stawy, oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet na cukrzycę. Z kolei olejek z liści laurowych wspomaga leczenie chorób skóry. Dawniej liść laurowy miał także inne zastosowanie - w czasach starożytnych tworzono z niego wieńce, które zdobiły głowy poetów, władców oraz zwycięzców igrzysk olimpijskich. Liść laurowy uważano za swego rodzaju talizman, który chronił ludzi przez różnego rodzaju nieszczęściami.
Napar z liści laurowych ma również właściwości pielęgnacyjne - doskonale tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne. Poza tym, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, może pomóc osobom zmagającym się z łupieżem i trądzikiem.
Spożywane w zbyt dużych ilościach mogą mieć działanie toksyczne. Objawy zatrucia to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe.