Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wiechlinowate
obrazek

Perz kłącze, perz właściwy

Elymus repens

Występuje w Europie i Azji, na obszarach o klimacie kontynentalnym i subkontynentalnym. W Polsce roślina bardzo pospolita na całym niżu i w niższych położeniach górskich. 

Część nadziemna perzu nieco przypomina młode żyto, wydaje cienkie, luźne kłosy, w których po dojrzeniu znajdują się ziarna podobne do ziaren zbóż, brązowawe. Liście są równowąskie a ich pochwa obejmuje źdźbło. 

W kłączach perzu zwyczajnego znajdują się miedzy innymi liczne saponiny, cukry, glikozyd fenolowy, śluzy, węglowodór, agropyren i inne substancje czynne.

Perz właściwy jest ziołem posiadającym właściwości moczopędne oraz łagodzące, uśmierzające ból. Dlatego kłącze perzu pobudza wydzielanie moczu i ułatwia wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a głównie mocznika. Jest ziołem najczęściej używanym na problemy związane z infekcjami przewodu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy zapalenie cewki moczowej. Perz właściwy zarówno chroni kanaliki moczowe przeciwko wszelkim infekcjom i czynnikom drażniącym, jak również powoduje zwiększanie wydzielania moczu, co ułatwia pozbycie się toksycznych produktów przemiany materii z organizmu.

Perz właściwy jest również uważany za środek pomagający w rozpuszczaniu kamieni nerkowych, i w każdym przypadku może pomóc w zabezpieczeniu ich dalszemu powiększaniu się.

Sok sporządzony z korzeni perzu właściwego był stosowany w leczeniu żółtaczki oraz innych dolegliwości związanych z wątrobą. Główny składnik tego zioła – inozyt – działa korzystnie na pracę wątroby, zapobiega jej stłuszczeniu. Inozyt powoduje redukowanie poziomu cholesterolu oraz tłuszczów we krwi, i dlatego mówi się o przeciwmiażdżycowych właściwościach tego zioła.

 

 

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca