Tomka wonna
Anthoxanthum odoratum L.
Bylina występująca w Europie, zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce. W Polsce jest pospolita na całym obszarze. Porasta łąki świeże i wilgotne, pastwiska, okrajki torfowisk, polany, połoniny.
Tomka wonna wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, uspokajające i moczopędne. Poprawie też krążenie obwodowe i mózgowe. Nalewka tomkowa na alkoholu polecana jest do zewnętrznego przemywania twarzy przy problemach ze skórą trądzikową, liszajami lub wypryskami. Napar można stosować do celów kosmetycznych: do płukania włosów przetłuszczających się, przy wypadaniu, łamliwości, łupieżu i łuszczycy, jak również do okładów na oczy przy stanach zapalnych, zmęczeniu, opuchnięciu. Likwiduje cienie i worki pod oczami.
Młode źdźbła bywają używane do aromatyzowania potraw i nalewek, czasem też do zaparzania herbaty. Ze względu na dużą zawartość kumaryn nie powinna być w kuchni używana regularnie ani w większych ilościach.
Na terenie Karpat ukraińskich zbierana była podczas kwitnienia jako środek na duszący kaszel (stosowana w postaci nalewki lub naparu).
Tomka jest trawą o niskiej wartości paszowej ponieważ szybko drewnieje. Po skoszeniu siana to właśnie ona wydziela tak intensywny zapach.