Trzcina pospolita
Phragmites australis (Cav.)Trin. ex Steud
Gatunek kosmopolityczny, szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Zasięg naturalny jest trudny do określenia ze względu na rozwleczenie tego gatunku w wielu miejscach na świecie i jego łatwe zadamawianie się.
Surowcem leczniczym jest cała roślina. Liście stosowane są w leczeniu zapalenia oskrzeli, cholery oraz owrzodzenia (popiół ze spalonych liści). Odwar z kwiatów stosowany jest przy zatruciach pokarmowych. Korzeń wykazuje właściwości przeciwwymiotne, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, moczopędne, uspokajające.
Korzenie mogą być spożywane surowo bądź gotowane jak ziemniaki. Można go również wysuszyć, grubo zmielić i stosować jako kaszę.
Wyschnięte łodygi – źdźbła były na masową skalę wykorzystywane do produkcji mat budowlanych (używanych przy wykonywaniu tynków i ocieplaniu domów). Używane są też do krycia dachów. Wykonuje się z niej podściółkę dla zwierząt hodowlanych, Używana jest do oczyszczania ścieków w oczyszczalniach biologicznych oraz ma duży udział w tworzeniu torfu. Kwiatostany używane są w zdobnictwie.