Żubrówka trawa
Hierochloë odorata
Inne nazwy: turówka wonna, trawa wonna, tomkownica żubrówka
Turówka wonna jest to aromatyczna trawa rosnąca dziko w północnej Europie, Syberii oraz w Ameryce Północnej. W Polsce spotykana na całym niżu, ale bardzo rzadko w znacznym rozproszeniu. Występuje w bardzo zróżnicowanych siedlis-kach: szuwarach, na wilgotnych łąkach, w zaroślach i na słonecznych zboczach. Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest masowy zbiór roślin do celów przemysłowych i leczniczych, a także osuszanie wilgotnych łąk.
Żubrówka od dawna wykorzystywana jest jako dodatek zapachowy (kumaryna) do perfum i kremów w przemyśle kosmetycznym, smakowy przy produkcji wódek i likierów, a ze względu na właściwości lecznicze do wyrobu leków.
W niektórych regionach Europy trawa ta poświęcona jest Matce Bożej, w tłumaczeniu z łaciny Hierochloë (turówka) oznacza – świętą trawę. W Ameryce Północnej, ma ona angielską nazwę "sweet grass" czyli "słodka trawa" a przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej dawniej była używana jako kadzidło do oczyszczenia w ceremoniach religijnych. W medycynie ludowej stosowana zewnętrznie w postaci naparów z ziela i wewnętrznie na dolegliwości układu pokarmowego.
Turówka wyróżnia się charakterystycznym, waniliowo – kokosowym aromatem dzięki zawartości kumaryny (silnym zwłaszcza po zasuszeniu rośliny). Jest wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym oraz do aromatyzowania napojów (najbardziej znanym przykładem jest wódka zwana Żubrówką).