Podlaski Ogród Botaniczny

Facebook Instagram
pl en
Gatunki roślin
Wrzosowate
obrazek

Borówka brusznica

Vaccinium vitis-idaea L.

Inne nazwy: brusznica, borówka czerwona, czerwona jagoda, kamioneczka, borówka wiecznie zielona, głogodze.

 

Czy wiesz, że... z owoców brusznicy przygotowuje się wyśmienity sos cumberland, wykorzystywany do mięs, głównie dziczyzny.

 

Krzewinka zimozielona z rodziny wrzosowatych, występująca w północnej i środkowej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej.

W Polsce rośnie w lasach sosnowych, na wrzosowiskach i w górach, powyżej granicy lasu.

W lecznictwie ludowym liście i kwiaty brusznicy stosowano w schorzeniach reumatycznych.

 

Surowcem zielarskim są liście. Stosuje się także owoce borówki brusznicy.

Liście brusznicy zawierają: glikozydy fenolowe, garbniki katechinowe, flawonoidy, triterpeny, pektyny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminy A i C.

 

Liście brusznicy zwiększają ilość wydalanego moczu. Stosuje się je jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe w stanach zapalnych nerek, przewodów moczowych, nieżytach i skurczach pęcherza, dnie moczanowej i kamicy nerkowej.

Regularne picie świeżego soku z owoców brusznicy uważane jest za doskonały środek zapobiegający nawracającym infekcjom dróg moczowych.

 Wykazują korzystny wpływ na przewód pokarmowy, działają ściągająco, bakteriobójczo, zmniejszają stan zapalny. Wykorzystywane są przy biegunkach oraz nieżytach przewodu pokarmowego, głównie w postaci mieszanek ziołowych z innymi surowcami o podobnym działaniu.

 Przez wzgląd na wysoką zawartość kwasu benzoesowego, owoce brusznicy dodawane do przetworów zapobiegają ich pleśnieniu. Sporządza się z nich dżemy, konfitury, kompoty, soki i galaretki.

Borówkę często wprowadza się do upraw na plantacjach i w ogródkach przydomowych.

Borówka brusznica kwitnie od maja do sierpnia i jest chętnie oblatywana przez pszczoły. Wydajność miodowa 1 ha zwartego łanu dochodzi do 100kg.

 

UWAGA: Przy dłuższym spożywaniu owoców brusznicy istnieje ryzyko wystąpienia kamieni szczawianowo-wapniowych.

 

***

 

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.

Sklep internetowy

Dary natury

Ziołowy zakątek

współpraca