Tatarak zwyczajny
Acorus calamus L.
Inne nazwy: ajer, łobuzie, kalmus, szuwar, tatarskie ziele, łącz, lepich.
Czy wiesz, że... wnętrze młodych pędów tataraku jest przyjemne w smaku i chrupiące. Z powodzeniem może stać się zdrową, ciekawą przekąską. |
Tatarak pochodzi z Azji. W Polsce występuje pospolicie na brzegach zbiorników wodnych i na bagnach, zajmując zwykle duże powierzchnie.
Kłącze tataraku było stosowane w medycynie tybetańskiej jako lek przeciw robakom, a w medycynie chińskiej jako lek żołądkowy i przeciwreumatyczny.
Do Europy został przywieziony prawdopodobnie przez Tatarów. Podczas wypraw pili oni wyłącznie wodę, w której uprzednio wymoczone były kłącza tataraku, stąd polska nazwa tej rośliny.
W polskim lecznictwie ludowym tatarak stosowany był jako lek wzmacniający uspokajający, krwiotwórczy i moczopędny. Obecnie zaś, w lecznictwie używany jest jako jeden z najlepszych leków aromatyczno – gorzkich.
Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku.
Kłącze tataraku zawiera: olejek eteryczny, gorycz akoryna, cholina, garbniki, związki śluzowe, kwasy organiczne, skrobia, sole mineralne, witamina C.
⇒ Tatarak w ostatnich latach znalazł zastosowanie m.in. w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
⇒ Stosowany wewnętrznie działa przeciwzapalnie i łagodząco.
⇒ Pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego, wpływając stymulująco na układ trawienny.
⇒ Ponadto stosowany jest jako lek uspokajający i obniżający ciśnienie krwi.
⇒ Zewnętrznie używany jest do płukania przy zapaleniu jamy ustnej, gardła i dziąseł.
⇒ Wykorzystuje się go także do kąpieli uspokajających i łagodzących podrażnienia skóry.
⇒ Wykazuje również działanie grzybobójcze.
⇒ Odwary z tataraku zalecane są do pielęgnacji włosów.
⇒ Olejek tatarakowy stosowany jest również w przemyśle spirytusowym do wyrobu wódek i likierów oraz w przemyśle perfumeryjnym jako utrwalacz zapachów.
***
Powyższe informacje zostały zaczerpnięte z tradycyjnej literatury zielarskiej. Mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła potrafią wykazywać silne działanie na ludzki organizm, wchodzić w reakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed rozpoczęciem kuracji ziołami należy skonsultować się ze specjalistą.